Ceramiczne płytki w stylu angielskim

Styl
Ceramiczne płytki w stylu angielskim

Najsłynniejszym i najstarszym centrum produkcji płytek ceramicznych jest holenderskie miasto Delf. Charakterystyczne, biało- niebieskie płytki są produkowane w tym regionie już od XV wieku. Jednak to brytyjskie płytki rozpowszechniły się w całej europie. W XIX wieku rozpowszechniły się one  w europejskich kuchniach i  łazienkach. Trafiły nawet do paryskiego metra.

Epoka Wiktoriańska była ciekawym okresem w architekturze. Architektura oraz sztuka użytkowa balansowała między przepychem i bogactwem form znanych z poprzednich epok, a surowością, klarownością i funkcjonalnością architektury szkła i stali. Obydwa te trendy przejawiały się także w płytkach, które coraz częściej dekorowały brytyjskie domy.

Możemy więc podziwiać podłogi wiktoriańskie przykuwające uwagę wymyślnymi, geometrycznymi wzorami. Podłogi tworzono z nieszkliwionych płytek ceramicznych o różnych kolorach i kształtach. Były ozdobą zarówno domów arystokracji i mieszczaństwa, jak i budynków przemysłowych  i użyteczności publicznej. Ich trwałość sprawiła, że do dziś możemy je podziwiać w starych fabrykach. Nie bez powodu obowiązkowym elementem łazienki w angielskim stylu jest właśnie taka podłoga złożona z białych oktagonalnych płytek z czarnymi intarsjami.

Z drugiej strony częstą inspiracją dla twórców były motywy roślinne i piękno angielskiej wsi.

Rewolucyjne zmiany we wzornictwie tamtego okresu wprowadził jeden z najsłynniejszych wiktoriańskich artystów William De Morgan. Inspiracją były dla niego czasy średniowiecza i motywy zaczerpnięte ze sztuki perskiej. W efekcie stworzył niesamowitą kolekcję płytek pełną oryginalnych motywów roślinnych, egzotycznych ptaków a nawet smoków i ryb.  

Styl wiktoriański wraca do łask. Projektanci nie tylko szukają inspiracji w minionych epokach. Ściąga się nawet gotowe wzory.

Brytyjczycy do tej pory produkują wzory płytek, które powstały 150 lat temu. Równie chętnie poszukują inspiracji we współczesnych trendach we wzornictwie oraz w sztuce dalekiego wschodu, czy historycznych regionów Europy. Dzięki temu brytyjscy producenci oferują klientom  jedną z najbogatszych i najbardziej różnorodnych ofert ceramicznych płytek podłogowych i ściennych.

Źródło: www.artdevivre.pl

Wiadomość umieszczono w kategorii: [Wnętrza, aranżacje i design]